
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 1 mm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 990.6 µm |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 12082
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04444
Ext.Price$0.04444
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04444 | $0.04444 |
| 10 | $0.02222 | $0.22220 |
| 50 | $0.01709 | $0.85450 |
| 100 | $0.01518 | $1.51800 |
| 500 | $0.01348 | $6.74000 |
| 1000 | $0.01230 | $12.30000 |
| 3000 | $0.01122 | $33.66000 |
| 5000 | $0.01023 | $51.15000 |
| 10000 | $0.00933 | $93.30000 |
| 30000 | $0.00851 | $255.30000 |
